V práci provozuji na pracovní stanici s Windows XP QEMU ve kterém hostuji openSUSE linux.
Protože nemám admin práva k Win, nemůžu použít žádný jiný virtualizační nástroj (alespoň nevím o žádném, který by použít šel).
QEMU má tu výhodu, že nepotřebuje instalaci a ani admin práva, tedy stačí rozbalit zip a spustit.Virtuální Linux jsem si nainstaloval, abych mohl procvičit práci s příkazovou řídkou a následně pak uspěl u testů na certifikát LPIC-1. Pro tyto účely popisovaná konfigurace dostačuje.
Oproti jiným virtualizačním nástrojům, jako je např. Virtualbox, je QEMU (nemohu nainstalovat QEMU Accelerator z výše popsaných důvodl) podstatně pomalejší, takže práce v grafickém režimu (ver 0.15.1) je spíše utrpení (uvidíme co přinese právě představená verze 1.0)
Co je potřeba:
- QEMU, případně QEMU manager
- instalační CD libovolné Linuxové distribuce (např. openSUSE)
Po rozbalení QEMU managera ho jednoduše spusťte. Pak je potřeba nakonfigurovat virtualní stroj, s čímž pomůže průvodce.
Protože jsou zdroje značně omezené admin právy je potřeba ještě nastavit síťování.
V přikladu je použitá kartaRealtek 8139 a VLAN type: User networking.
Dále je pak nutné nastavit Port redirections: 80:80 pro web a 22:22 pro ssh (lze se pak z lokálního PC přihlásit do virtuálního stroje pomocí např. putty).
Po nainstalování linuxové distribuce, v mém případě openSUSE je v ní potřeba nastavit proxy server, aby se dalo přistupovat k repozitářům a případně provádět updaty.
openSUSE jsem nainstaloval včetně grafického rozhraní, do kterého bootuje. Jako WM jsem použil XFCE, odstranil jsem zbytečnosti jako OpenOffice, GIMP, Firefox…
Po nabootování se přihlášuji vzdáleně pomocí Putty a pomocí init 3 shodím X server.
Subjektivně mi práce přes ssh příjde rychlejší než v okně QEMU, navíc okno QEMU zachytává kurzor a je tedy třeba pro uvolnění mačkat klávesovou zkratku CTRL + ALT.
Oknu putty lze také snadno měnit velikost, což se občas může hodit. 🙂
Virtuálně mi běží: Apache, MySQL, PHP, SSH, FTP.
[ad#ctverec]